Natürel Sızma Zeytinyağı asit oranı en düşük ve kaliteli zeytinyağı çeşididir.  Natürel Sızma Zeytinyağı, dalından silkim ile düşürlen zeytinlerin 4 saat içerisinde, 27 derecenin altındaki ısılarda mekanik  işlemlerle sıkılmasıyla üretilen yağlardır. Üretildiği gibi başka bir işleme gerek kalmadan doğrudan tüketilebilirler.  Natürel sızma zeytinyağları da asit derecelerine göre uluslararası zeytinyağı konseyi (UZK) ve Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından belirlenen standarlarla göre üç grupta değerlendirilirler.

1) Natürel sızma zeytinyağı:  Oleik asit cinsinden serbest yağ asitliği, 100 gramda 0,8 gramın altında bulunan yağdır. Natürel sızma zeytinyağı Ekim-Kasım aylarındaki erken hasat zamanı toplanan  olgunlaşmamış yeşil zeytinlerin soğuk sıkım yöntemiyle sıkılmasıyla elde edilir. Yemek pişirirken kullanmaktan  çok çiğ olarak tüketmeye uygundur. Sabahları ve akşamları ilaç niyetine  birer yemek kaşığı içerek kullanılabileceği gibi soğuk yemek, meze ve salatalarda da kullanılır. Tadı meyvemsi ve tazedir. Yuttuktan sonra boğazda hafif yanmaya sebep olur fakat tiksinme ya da mide bulantısı hissi yaratmaz.

2) Natürel birinci zeytinyağı: Serbest yağ asitliği, oleik asit cinsinden her 100 gramda 0,8 gramdan az, 2,0 gramdan az olan yağdır. Sızma zeytinyağına göre asitlik oranı daha yüksek olduğu için hafif kusurlu olarak sınıflandırılır. Bu yağlar  natürel ya da sadece virgin olarak isimlendirilir. Yemek pişirmede kullanmaya çok daha uygundur.

3) Natürel ikinci zeytinyağı: Serbest yağ asitliği, oleik asit cinsinden her 100 gramda 2,0 gramdan az, 3,3 gramdan fazla olmayan yağ. Asit derecesi en yüksek olan dolayısıyla en düşük kaliteli yağdır. Bu asit seviyesinden daha yüksek asit seviyesi ihtiva eden yağlar rafine edilmeye gönderilir. Kızartmalarda kullanılabilir.